Zdrowie Thaya

Thay przybywa do Wietnamu

Komunikat oficjalny


Plum Village 29.08.2017


Do wszystkich ośrodków praktyki Plum Village

Do wszystkich ośrodków praktyki i sangh na całym świecie

Do naszych umiłowanych przyjaciół

 


Z wielką radością potwierdzamy, że dziś, 29 sierpnia 2017 o godzinie 12.35 czasu miejscowego, nasz drogi Nauczyciel wylądował bezpiecznie na lotnisku Da Nang w Wietnamie. Jest to jego pierwsza wizyta w Wietnamie od roku 2008.

W minionych tygodniach Thay wyrażał silne pragnienie ponownych odwiedzin w swojej ojczyźnie i sangha z radością spełniła to życzenie. Podróż Thaya ma w programie wizytę w macierzystej świątyni Plum Village, Chùa Từ Hiếu, w Hue, gdzie Thay rozpoczął swój zakonny trening w roku 1942.

Pragniemy wyrazić głęboką wdzięczność naszej globalnej społeczności za nieustanne szczodre wsparcie dla naszego drogiego Nauczyciela, zarówno materialne jak i duchowe. Wasze wsparcie dało Thayowi niezwykłą siłę rekonwalescencji i dopomogło mu zrealizować podróż do ojczyzny.

Wiemy, jak cenne jest to, że wciąż mamy wśród nas naszego drogiego Nauczyciela, promieniującego wielką odwagą, siłą i obecnością. Wiemy też, że Thay czerpie energię z codziennej praktyki każdego ze swoich uczniów na całym świecie. Jest przy nas obecny za każdym razem gdy stawiamy uważny krok lub bierzemy uważny oddech, przynosząc pokój i radość sobie i otaczającemu nas światu.

Podczas wizyty Thaya w Wietnamie nie planujemy żadnych odosobnień ani wydarzeń publicznych – aby oszczędzić zdrowie Thaya, jednak zachęcamy was abyście przyłączyli się do nas w dziele kontynuacji jego wizji zbiorowego przebudzenia biorąc udział w wydarzeniach „Budząc się razem, uzdrawiając serce przodków” [2017 “Awakening Together, Healing the Ancestral Heart” US Tour], odbywającymi się w Nowym Jorku, Kalifornii, Nowym Meksyku, Tennessee i Missisipi oraz 2017 UK tour, lub odwiedzając jeden z naszych ośrodków praktykowania uważności gdziekolwiek na świecie.

Walk With Me,” (Chodź ze mną), film dokumentalny o Thich Nhat Hanhnie i Plum Village miał w tym miesiącu swoją premierę w USA i będzie wyświetlany w kinach Ameryki, Europy i Azji. Mamy nadzieję, że każdy członek naszej światowej społeczności znajdzie okazję do odbycia tej filmowej podróży w nasz świat uważności i do dzielenia jej z przyjaciółmi zgodnie z wizją Thaya o przekształceniu kin w sale medytacyjne.

Jak powiedział Thay podczas swojej drugiej wizyty w Wietnamie w roku 2007: „Jestem mnichem od 65 lat i odkryłem, że nie ma religii, ani filozofii ani ideologii wyższej niż braterstwo i siostrzeństwo”. Te słowa przypominają nam, że solidarność oraz prawdziwe braterstwo i siostrzeństwo czynią wszystko możliwym.


Z miłością i ufnością mnisi i mniszki z Plum Village.


W przyszłości oficjalne raporty dotyczące rekonwalescencji Thaya publikowane będą od czasu do czasu na stronach: plumvillage.org, langmai.org, villagedespruniers.org oraz www.facebook.com/thichnhathanh.


 

Oficjalny komunikat Plum Village, 3 stycznia 2015

Do wszystkich Ośrodków Praktyki Plum Village,
Do wszystkich Ośrodków Praktyki i Sangh na świecie,
Do naszych Drogich Przyjaciół,

Szczęśliwego Nowego Roku! Obyście wraz z Waszymi bliskimi cieszyli się prawdziwym Nowym Rokiem, rozkwitającym zdrowiem, szczęściem i pokojem. Chcemy podziękować wszystkim za nieustanne tworzenie energii zdrowia i współczucia dla naszego Ukochanego Nauczyciela.

W ciągu ostatnich trzech tygodni Thay stopniowo odzyskiwał przytomność, a jego oczy przez większą część dnia były otwarte, dlatego lekarze mogą teraz powiedzieć, że Thay nie jest już w stanie śpiączki.
W swoim obecnym stanie Thay potrafi rozpoznawać znane mu twarze. Bardzo dobrze reaguje na bodźce werbalne i sprawił wszystkim ogromną radość, kiedy w ciągu ostatnich kilku dni zaczął się uśmiechać. Jeden z bliskich towarzyszy Thaya podzielił się z nami wspomnieniami z ich wspólnej podróży. Była to bardzo zabawna historia, która ku jego zdziwieniu sprawiła, że nawet Thay zaczął się cicho śmiać.
Obecnie jednak Thay nie jest jeszcze w stanie mówić. Wskazuje to na pewien stopień afazji, która jest dokładnie monitorowana i która może się wycofać pod wpływem terapii.
Fizyczny stan Thaya jest nadal stabilny i dzięki wspaniałej opiece personelu medycznego nasz Nauczyciel może cieszyć się komfortem i spokojem. Thay wkłada dużo wysiłku w zabiegi rehabilitacyjne. Codziennie robi postępy, a obecne przy nim osoby, widząc jak co pewien czas wykonuje w ciągu dnia swoje ćwiczenia, uczą się od niego determinacji.
W najbliższym czasie planowane jest przeniesienie Thaya do specjalistycznej Kliniki Rehabilitacji Udarowej. W Klinice tej będzie miał zapewnioną możliwie najlepszą opiekę oraz ćwiczenia umożliwiające naszemu Nauczycielowi maksymalne odzyskanie umiejętności mówienia i poruszania się.

Dzisiaj rozpoczęliśmy w Plum Village nasze specjalne Świąteczne i Noworoczne Odosobnienie. 31 grudnia dziewięćset osób, w tym wielu przyjaciół z bliska i z daleka, uczestniczyło w uroczystościach związanych z rozpoczęciem Nowego Roku. Na legendarnych ścieżkach Upper Hamlet praktykowaliśmy razem medytację w chodzeniu, spaliliśmy w ognisku nasze Noworoczne Postanowienia, wysłuchaliśmy pokrzepiającej mowy dharmy wygłoszonej przez starszego Nauczyciela Dharmy i radowaliśmy się wystawnym posiłkiem oraz pełnymi życia występami - od jazzu do rapu, kung fu i naszej własnej parodii „Ojca chrzestnego". Siostra Chan Khong poprowadziła Relaksację i Praktykę Dotykania Ziemi, a kiedy nadeszła północ, obwieszczona przez gigantyczny bęben i dzwon świątyni, cała nasza wspólnota usiadła do medytacji.

Thay zbudował dla nas wszystkich piękną wspólnotę, w której możemy przyjmować schronienie, dlatego wiemy, że pokój i radość naszej duchowej rodziny jest pokojem i radością Thaya.

Prawdziwa sangha zawsze niesie w sobie energię miłości, energię braterstwa i siostrzanej troski, nadziei i współczucia.
Nasza sangha jest naszym domem. Nasza sangha jest naszą nadzieją.
TNH, 24 grudnia 2010

Z ufnością i miłością,
Mnisi i Mniszki z Plum Village


Plum Village, 13 grudnia 2014 r.

Do wszystkich Ośrodków Praktyki Plum Village,
Do wszystkich Ośrodków Praktyki i Sangh na świecie,Thay-smiling-at-PlumVillage
Do naszych Drogich Przyjaciół,

Thay nadal zaskakuje lekarzy stabilnością parametrów życiowych i miarowym, spokojnym oddechem.
Nadal są zadziwieni tym, że Thayowi udało się przeżyć wylew i że nawet wykazuje niewielkie oznaki poprawy stanu zdrowia.

Kilka dni temu jeden z lekarzy powiedział nam, że Thay jest „zagadką", a inny, że lekarze są „świadkami cudu". Czołowy amerykański neurochirurg, który odwiedził szpital w zeszłym tygodniu, był pod dużym wrażeniem zaangażowania personelu medycznego w to, aby dać Thayowi wszelką szansę na odzyskanie zdrowia.

Chociaż w ostatnich dniach Thay przejawiał oznaki świadomości, to przez większość czasu spał. Zdarzało się, że miał otwarte oczy dłużej niż dwie godziny i reagował na bodźce, ale do tej pory w wyraźny sposób z nikim się nie komunikował. Lekarze przypominają nam, że mogą minąć tygodnie lub miesiące zanim stanie się jasne, jakie uszkodzenia spowodował wylew, i zanim będzie można ocenić, w jakim stopniu Thay będzie mógł odzyskać zdrowie.

Personel medyczny zaczął stymulować Thaya do tego, aby dłużej był w stanie czuwania. Każdego dnia pielęgniarki pomagają Thayowi usiąść na krześle, fizjoterapeuci przychodzą, by uaktywnić jego ciało, a towarzyszący mu mnisi wykonują zabiegi akupunktury i masażu. Śpiewamy Thayowi, a także umożliwiamy mu słuchanie śpiewu Sanghi i pięknych odgłosów przyrody.

Jesteśmy bardzo wdzięczni sanghom Europejskiego Instytutu Buddyzmu Stosowanego oraz klasztoru Maison de l'Inspir, a także Czcigodnym Mnichom i Mniszkom z Wietnamu i innych krajów, którzy przybyli do Francji, aby być obecnym w Plum Village i wspierać naszą społeczność. Dziękujemy także licznym świeckim osobom praktykującym, które są tu obecne lub przesłały nam swoją energię, listy czy rysunki, okazując nam miłość i wsparcie. Czujemy ciało Sanghi, które jest przedłużeniem ciała Thaya, a to nas wzmacnia i uzdrawia. W Plum Village Sangha bierze udział w Zimowym Odosobnieniu, organizując dni uważności, dni monastyczne, mowy Dharmy oraz dzielenie się Dharmą, tym samym rozwijając i wzmacniając ciało Sanghi Thaya.

18 grudnia odbędzie się ceremonia powołania nowicjuszy na mnichów i mniszki, tak jak życzyłby sobie tego Thay. Społeczność monastyczna powoła do życia monastycznego 31 nowicjuszy w Tajlandii, dziewięcioro w Plum Village i jednego nowego mnicha w Deer Park Monastery w Kalifornii. Nowo powołani mnisi i mniszki będą należeli do „Red Oak Family" („Rodziny Czerwonego Dębu"). Jest to ważne wydarzenie dla społeczności Plum Village, bo dzięki niemu kontynuujemy pracę naszego Nauczyciela i okazujemy mu miłość. Tak naprawdę istnieje jedynie kontynuacja.

W czasie zbliżających się Świąt poświęćcie czas na zaopiekowanie się sobą, bliskimi i przyjaciółmi. Znajdźcie czas na to, aby obcować z przyrodą, podziwiać piękno gwiazd i chmur, i w pełni powrócić do prawdziwego domu, który jest w was, jak zachęca nas do tego Thay. Zamiast wydawać pieniądze i konsumować więcej niż zwykle możecie pisać listy pełne miłości. Pamiętajcie, że Nowy Rok jest znakomitą okazją do tego, aby zacząć od nowa i wyzbyć się uraz oraz żalu.

Kolejny oficjalny komunikat w sprawie zdrowia Thaya ukaże się w nowym roku.

Obyście do tego czasu wraz ze swoją rodziną doświadczyli głębokiego spokoju i szczęścia.

Mamy nadzieję, że będziecie mogli cieszyć się waszym prawdziwym domem.

„Możemy doświadczyć nieskończoności w chwili obecnej,
możemy mieć kontakt z całym kosmosem."

TNH, 18 marca 2012

Z ufnością i miłością,

Mnisi i Mniszki z Plum Village

Tekst angielski na stronie Plum Village.


30 listopada 2014

Oficjalny komunikat Plum Village

Do wszystkich Ośrodków Praktyki Plum Village,
Do wszystkich Ośrodków Praktyki i Sangh na świecie,
Do naszych Kochanych Przyjaciół,

Podczas gdy we wszystkich naszych ośrodkach w Europie i Ameryce trwają Zimowe Odosobnienia, stan przebywającego w szpitalu Thay'a pozostaje stabilny.

Czas płynie, Thay nadal spokojnie leży na swoich poduszkach, a my czujemy, że nasz Nauczyciel zdał się całkowicie na swoją głęboką świadomość oddechu i zakorzeniony jest w Świadomości Gromadzącej, która kieruje procesem zdrowienia. Nawet lekarze zdumieni są stabilnym poziomem tlenu w krwi chorego. Thay rzeczywiście jest najlepiej oddychającym na świecie, który inspiruje nas do pogłębiania naszej własnej świadomości oddechu. Thay ciągle nam przypomina, że każdy dzień naszego życia jest cudem i że samo oddychanie to dar.

Ostatnie badanie wykazało, że obszar wylewu nieznacznie się zmniejszył. Nadal widać obrzęk, ale jego wielkość się nie zwiększyła. Lekarze odbyli spotkanie, aby ponownie ocenić postępy leczenia i przeanalizować jak lepiej odżywić organizm Thay'a w chwili, kiedy wchodzimy w etap leczenia średnioterminowego. Thay nadal jest pod całodobową opieką zarówno swoich towarzyszy zakonnych, jak i personelu medycznego. Jesteśmy bardzo wdzięczni za zaangażowanie neurologów, którzy z otwartymi sercami i umysłami wspierają proces zdrowienia Thay'a.

Wcześniej tego roku Thay przyjął zaproszenie Papieża Franciszka, aby 1 i 2 grudnia wesprzeć w Watykanie światową inicjatywę walki ze współczesnym niewolnictwem. Aby zrealizować wolę Thay'a, obecnie w Watykanie jest delegacja 22 mnichów i mniszek, w tym Siostra Chan Khong i Thay Phap An (dyrektor naszego Europejskiego Instytutu Buddyzmu Stosowanego w Niemczech).

Jesteśmy ogromnie wdzięczni za słowa wsparcia oraz energię uważności i współczucia tworzoną dla Thay'a. Gdziekolwiek jesteśmy, wiemy że nasza praktyka karmienia i uzdrawiania nas samych jest najlepszym sposobem w jaki my wszyscy możemy zaopiekować się Thay'em oraz chwilą obecną.


Ponieważ cierpienie jest nietrwałe, możemy je przekształcić.
Ponieważ szczęście jest nietrwałe, musimy je pielęgnować.
-TNH, 10 czerwca 2014


Z ufnością i miłością
Mnisi i Mniszki z Plum Village

Kolejne oficjalne komunikaty o stanie zdrowia Thaya będą podawane na stronach: plumvillage.org, langmai.org, villagedespruniers.org oraz www.facebook.com/thichnhathanh.


22 listopada

Kolejny oficjalny komunikat Plum Village o stanie zdrowia Thaya, źródło: Plum Village

 

Do wszystkich Ośrodków Praktyki Plum Village,
Do wszystkich Ośrodków Praktyki i Sangh na świecie,
Do naszych Kochanych Przyjaciół!

Podczas, gdy Thay nadal pozostaje pod intensywną opieką medyczną, lekarze wyrazili zaskoczenie niespodziewaną odpornością i stabilnym stanem Thaya w ciągu ostatniego tygodnia. Ciśnienie krwi i tętno są stabilne, Thay nadal oddycha samodzielnie i jest coraz spokojniejszy. Natomiast Jego sen w ostatnich dniach był głębszy, a kontakt z otoczeniem rzadszy.

Mnisi i mniszki stale są przy łóżku naszego Nauczyciela, oddychając razem z Nim, obejmując Go swoją miłością, modląc się, aby miliony zdrowych komórek w ciele Thaya mogły przekształcić się w miliony bodhisattwów, pomagających uzdrowić Jego mózg. Tak długo, jak stan Thaya pozostaje krytyczny, praktykujmy w sposób bardziej intensywny, aby wytworzyć energię Wielkiego Współczucia Avalokity dla Thaya.
Wspierajmy Thaya - gdziekolwiek jesteśmy w ciągu dnia - poprzez podtrzymywanie naszej praktyki uważności; niech Thay żyje w nas i w naszej wspólnocie. Poprzez głębokie świadome oddychanie i uważne kroki pozwólmy dojrzewać w nas naukom Thaya, by móc zobaczyć ucieleśnienie kontynuacji Thaya i sanghi Thaya.
Możemy wypuścić urazę wobec tych, którzy nas skrzywdzili oraz poprzez powrót do spokojnego i lekkiego oddechu, przekazanego nam przez Thaya, możemy pozbyć się naszych lęków i smutku. To jest najlepszy sposób, w jaki możemy wesprzeć Thaya i być Jego piękną kontynuacją.
Z ufnością i miłością,
Mnisi i Mniszki z Plum Village
Przyszłe komunikaty o stanie Thaya będą zamieszczane oficjalnie na stronach: plumvillage.org, langmai.org, villagedespruniers.org oraz www.facebook.com/thichnhathanh.

 

 


15 listopada

Oficjalny komunikat, dotyczący stanu zdrowia Thaya.

 

Plum Village, 15 listopada, 2014

Do wszystkich Ośrodków Praktyki Plum Village,
Do wszystkich ośrodków praktyki i sangh na świecie
Do naszych ukochanych przyjaciół,

Thay przebywa w szpitalu pod opieką wysoko cenionych neurologów, czuwających nad jego stanem. Jest we miejscu, gdzie ma zapewnioną najlepszą opiekę i uwagę. Zostały wykonane nowe badania i lekarze mówią, że stan Thaya wciąż się stabilizuje i nie wykazuje znaczących zmian na tym krytycznym etapie zdrowienia. Obszar wylewu nie powiększa się.

Wczesnym rankiem w sobotę, po raz pierwszy od wylewu, Thay otworzył oczy, aby spojrzeć na swoich opiekunów. Był bardzo świadomy i uważny na to, że wokół niego się dzieje; uniósł lewą rękę i dotknął stojącego najbliżej opiekuna. Otwierał potem oczy wielokrotnie a jego komunikowanie się gestami stało się wyraźniejsze – w odpowiedzi na pytania potakiwał albo kręcił głową. Thay odpoczywa i spokojnie śpi po kilka godzin każdego dnia. Lekarze są ostrożnie optymistyczni, przypominając nam, że Thay wciąż pozostaje w stanie krytycznym i zmiany mogą nastąpić w każdej chwili.

Otwarcie Zimowego Odosobnienia
Poczwórna Sangha Plum Village zebrała się dzisiaj rano w Sali Medytacyjnej Spokojnej Wody w Upper Hamlet aby oficjalnie otworzyć Odosobnienie Zimowe i uczestniczyć w Ceremonii Prośby o Schronienie. Wiemy, że Thay czuł wielkie wsparcie, widząc swoich uczniów – świeckie kobiety i mężczyzn, mnichów i mniszki – zgromadzonych aby praktykować przez 90 dni i przyjmować schronienie w sobie nawzajem. W tym roku, w Upper Hamlet został pobity rekord – przyjmuje schronienie 60 osób świeckich, 52 mnichów i 18 nowicjuszy. Podzielimy się z Thayem tą wspaniałą nowiną i pokarmem duchowym. Wszystkie nasze klasztory na Ziemi będą jak zwykle gościć Zimowe odosobnienia, aby pogłębiać praktykę, braterstwo i siostrzeństwo oraz karmić naszą społeczność.

Zbiorowe Wsparcie
Jesteśmy świadomi miłości i wdzięczni za praktykę, którą ludzie z całego świata ofiarują jako wsparcie wyleczenia Thaya. Sanghi i grupy praktykujących zbierają się, by wysyłać swoją spokojną energię naszemu Nauczycielowi. On najwyraźniej odbiera tę energię. Każdy nasz uważny oddech i uważny krok żywi Thaya. Prosimy - nadal cieszcie się dla Thaya błękitnym niebem, świeżym porannym powietrzem i małymi ścieżkami w otoczeniu przyrody. Prosimy zwłaszcza o to, byście cieszyli się sobą nawzajem, swoimi najbliższymi i naszym współ-byciem.

Jeśli jest to możliwe, możesz poświęcić dzień na jedzenie tylko wegetariańskich potraw – i w ten sposób powstałe współczucie przesłać Thayowi.. Można się pogodzić z najbliższymi, albo odpuścić w sobie niechęć do kogoś i napisać do niego list miłosny. I w tym samym duchu - duchu Zimowego Odosobnienia, praktykowanym w naszych klasztorach - możesz intensywniej uczestniczyć w swojej lokalnej Sandze, możesz podtrzymywać zbiorową energię uważności, mniej konsumować i skrócić czas przebywania w internecie.

Z ufnością i miłością

Mnisi i Mniszki z Plum Village

Kolejne informacje dotyczące stanu Thaya będą oficjalnie udostępniane na:

plumvillage.org, langmai.org, villagedespruniers.org, i www.facebook.com/thichnhathanh.


 

11 listopada

Drodzy Przyjaciele!

Przekazujemy oficjalny komunikat z Plum Village:

"Wraz z głębokim uważnym oddechem ogłaszamy światu, że wczoraj 11 listopada 2014 r. Thay, Mistrz Zen Thich Nhat Hanh doznał poważnego wylewu krwi do mózgu. Thay znajduje się pod całodobową intensywną opieką lekarzy, pielęgniarek oraz mnichów i mniszek.

Thay reaguje na bodźce i jest świadom obecności ludzi wokół niego. Może poruszać stopami, rękami i oczami. Istnieją oznaki, że możliwe jest pełne wyzdrowienie.
W ciągu ostatnich dwóch miesięcy zdrowie Thaya było kruche ze względu na jego zaawansowany wiek. 1 listopada był w szpitalu w Bordeaux. Od tamtego czasu z dnia na dzień odzyskiwał siły, aż do tej nagłej i niespodziewanej zmiany w jego stanie zdrowia.

Wszystkie klasztory tradycji Plum Village organizują praktykę, aby stworzyć energię uważności i przesłać tę uzdrawiającą i pełną miłości energię Thayowi. Prosimy całą wspólnotę wszystkich medytujących na całym świecie, aby wzięli udział w tych sesjach i wsparli nas w tym krytycznym momencie. Wiemy i wierzymy, że Thay otrzyma całą Waszą energię i że bedzie ona wielkim wsparciem w Jego wyzdrowieniu i rekonwalescencji.

Nasza praktyka stabilności i pokoju jest największym wsparciem, jakie możemy dać Thayowi w tej chwili. Jak świat długi i szeroki znajdźmy teraz wszyscy schronienie w naszej praktyce, jak jedna wielka płynąca rzeka przekażmy Thayowi naszą silną kolektywną energię. Jesteśmy wszyscy komórkami w tym wielkim Ciele Sanghi, która jest dziełem życia Thaya.

Dalsze oficjalne komunikaty nt. stanu zdrowia Thaya będziemy podawać na stronach: www.plumvillage.org,langmai.org, villagedespruniers.org i www.facebook.com/thichnhathanh.

W imieniu The Monastic Dharma Teacher Council of Plum Village:
uczniowie Thich Chan Phap Dang i Thich Nu Chan Khong Nghiem"

____________________________________________

Co jeszcze możemy zrobić poza spełnieniem prośby zawartej w komunikacie?

Pamiętajmy, że Thay jest obecny w każdym z nas. Podlewajmy zatem z czułością nasiona nauk Nauczyciela. Pozwólmy im wykiełkować, rozrosnąć się, bujnie rozkwitnąć - nie tylko w nas samych, ale dzięki naszej praktyce - również w innych.

W trudnych chwilach przypomnijmy sobie przekaz Thaya, który pochodzi z książki pt. "Prawdziwa miłość":

Wiemy dobrze, że cierpienie pomaga nam rozumieć, że karmi nasze współczucie - i z tego powodu jest nam niezbędne. Musimy więc wiedzieć, jak uczyć się od cierpienia, musimy wiedzieć, jak używać go do gromadzenia energii współczucia, miłości i zrozumienia.