2013

2013.09.30 Szczęście jako nawyk

Szczęście bierze się z uważności. Uważność pomaga nam rozpoznać, dostrzec wiele warunków szczęścia które są dostępne tu i teraz. Koncentracja pomaga nam być w głębszym kontakcie z tymi warunkami. Przy dostatecznej uważności i koncentracji rodzi się wgląd. Głęboki wgląd uwalnia nas od błędnego spostrzegania i możemy utrzymać naszą wolność przez długi czas. Z głębokim wglądem nie wpadamy już więcej w gniew, nie wpadamy więcej w rozpacz. I możemy się cieszyć każdą chwilą życia.

Są tacy wśród nas którzy potrzebują pewnej dozy cierpienia żeby móc dostrzec szczęście. Jeśli rzeczywiście cierpiałeś/ cierpiałaś, wtedy wiesz, że nie-cierpienie jest wspaniałe. Ale są tacy z nas, którzy nie potrzebują cierpieć i wciąż są w stanie wiedzieć, że nie cierpienie jest szczęściem, jest wspaniałe. Będąc uważnymi, stajemy się świadomi cierpienia, które nas otacza. Jest wielu ludzi, które nie mogą siedzieć tak jak my, w spokoju i poczuciu bezpieczeństwa. Bomba lub rakieta może spaść na nich w każdej chwili, na przykład na Bliskim Wschodzie lub w Iraku. To czego chcą to pokój. To czego chcą to zaprzestanie zabijania. Ale nie mają tego. Jest wielu z nas, którzy mają szansę siedzieć w taki sposób – w dużo większym bezpieczeństwie, wielu z nas którzy żyją w sytuacji gdzie ten rodzaj cierpienia nie istnieje. Ale wydaje się, że nie doceniamy tego.

Uważność pomaga nam uprzytamniać sobie to co się dzieje wokół nas, i nagle wiemy jakim skarbem są warunki pokoju i szczęścia, które są możliwe, dostępne tutaj i teraz. W gruncie rzeczy nie trzeba nigdzie iść ażeby zrozumieć cierpienie. Trzeba tylko być uważnym. Możesz być tam gdzie jesteś, a uważność pomaga ci dotykać cierpienia świata i zdać sobie sprawę, że dysponujesz wieloma warunkami szczęścia. Możesz czuć się bezpieczny/bezpieczna, szczęśliwy/szczęśliwa, radosny/radosna i dostatecznie potężna/potężny żeby zmienić sytuację wokół siebie.

Thich Nhat Hanh, Buddha mind and Buddha body
Berkely, CA: Parallax Press, 2007, s. 87.
Tłumaczenie: Maja