Spotkania

Przygotowanie

Spotykamy się w poniedziałki, staramy się przyjść przed 18.00 (ktoś już jest od 17.30), możemy wtedy wcześniej usiąść w sali medytacyjnej czy napić się herbaty i porozmawiać (pamiętając przy tym o tych, którzy już siedzą). Następnie, wybieramy odpowiednią dla siebie poduszkę, bierzemy matę, wchodzimy do sali medytacyjnej i siadamy w najwygodniejszej dla siebie pozycji, twarzą do ściany - i czekamy na dzwon.
 

Siedzenie i chodzenie w medytacji

Pierwszą rundę, trwającą 20 minut, rozpoczynamy trzema dźwiękami dzwonu. Na jej zakończenie ponownie zapraszany jest dzwon, a następnie cztery dźwięki mniejszego dzwonka, po których rozpoczynamy chodzenie w medytacji.
Idziemy powoli, stawiając uważnie krok za krokiem, świadomi swojego oddechu, obecności Sanghi, otoczenia. Znowu siadamy na kolejne 20 minut, tym razem twarzą do środka sali. Na zakończenie medytacji słychać duży dzwon i czterokrotnie mały dzwonek.
 

Dzielenie się Dharmą

Następnie znowu siadamy i rozpoczynamy „dzielenie się Dharmą”, czyli dzielenie się odczuciami i doświadczeniami, związanymi z praktyką uważności w naszym życiu. Skupiamy swoją uwagę na zaplanowanym wcześniej temacie; zazwyczaj jest to fragment tekstu naszego nauczyciela.Tekst ten można znaleźć kilka dni przed spotkaniem w "Aktualnościach". Zanim coś powiemy, prosimy grupę o pozwolenie, składając na chwilę dłonie i kłaniając się (reszta grupy wykonuje ten sam gest na potwierdzenie swojej zgody). Mówi tylko jedna osoba - gdy skończy, sygnalizuje to, ponownie składając dłonie. 

Stosujemy zasadę poufności - wszystko, czym się dzielimy pozostaje pomiędzy dzielącymi się.

(Opis Dzielenia się Dharmą znajdziecie tutaj)

Na początku artykułu kaligrafia Thay'a - zaleca on, aby w czasie medytacji uśmiechać się leciutko, jak Budda.